MEB ONAYLI SERTİFİKA

Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile açılan veya açılmasına yetki vermiş olduğu kurslarda eğitim gören öğrencilerin eğitim sonlarında alacakları belge olup, bütün eğitimler sertifikalı olmayıp, bazılarında sadece katılım belgesi içermektedir. 

Sertifikalı Eğitimler Nerede Bulunur?

Türkiye'nin bütün ilçelerinde bulunan kursların yanı sıra Halk Eğitim Merkezi gibi kurslardan ziyade Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen belediye kursları ve özel kurslar sertifikalı eğitimler vermektedir. 

Sertifika Ne İşe Yarar?

Her insan için sertifika farklı anlamları içermektedir. Örneğin bir arkadaşımız Güzellik merkezlerinizin eğitimlerine katılıp, başarılı bir biçimde tamamladığında belgeyi alması durumunda kendi iş yerini ya da güzellik uzmanlarının çalışma alanlarında görev alabilir. Ayrıca bu durumdan kazanç sağlamaya da başlayabilir. 

Kalfalık Belgesi Nedir?

Meslek ve sanat eğitimleri için ülkemizde 2 ana eğitim kurumu bulunmaktadır.  Bunlardan birincisi Halk Eğitim Merkezleri iken ikincisi de daha gelişmiş bir biçimde olan Mesleki Eğitim Merkezi kurslarıdır. Sanayi alanında genelde MEM  ilk kurulduğu zamanlar çıraklık okulu olarak biliniyordu. Daha sonrasında da ismi mesleki eğitim merkezi şeklinde değiştirilmiştir. Bu kapsamda verilen eğitimler iki aşamada yürütülmektedir. Ustalık ve kalfalık belgesi şeklinde alınacak olan eğitimlerin belgesi anlamına gelmekte. İlk etapta çıraklı okulu aktif ile çıraklık belgesi, daha sonra ise kalfalık belgesi alınmaktadır. Örneğin; bir kuaförü baz alırsak eğer, kuaförde birden fazla kalfa çalışmaktadır. Kuaförü kuran iş sahibinin ustalık belgesi orada çalıştırılan kalfaların ise en az kalfalık belgelerinin olması gereklidir.

Ustalık Belgesi Nedir?

Kuaförlük hususunda verilen örnek ile devam edecek olursak eğer; kalfalık eğitimi alan birisi saç kesimi, saç boyama ve şekillendirme yapabilirken ustalık eğitimi ve belgesi bulunan kişiler ise ileri boyama teknikleri,  deri saç ve cilt hastalıkları gibi sorunlara karşı bilgi sahibi olurlar. Aynı kapsamda kellik problemi yaşayan insanların gerek duymuş olduğu protez saçlar hususunda yine donanım sahibidir. Öncelikle ustalık belgesinin alınabilmesi için kalfalık belgesi almak gereklidir. Ortaokul, ilkokul gibi bir eğitim düzeni içinde bulunmaktadır.

Sertifika ve Belge Kıyaslaması Hangisi Üstün?

Ustalık belgesi en üstün belge olup, hemen bir altında da kalfalık belgesi yer alır. Son sırada ise sertifika gelmektedir. Kalfalık belgesi alabilmesi için sertifika sahibi biri, kısa süreli olarak bir eğitim ve kalfalık sınavı sonunda kalfalık belgesi sahibi olur. Kalfalık belgesi alımınız bu kapsamda kolaylaştırılır.