SUYU YETERİ KADAR TÜKETİYOR MUYUZ?

Su içeriği vücudumuzda cinsiyet, yaş, boy uzunluğu ve gün içerisinde gerçekleştirilen fiziksel aktiviteye göre değişiklik göstermektedir. Su oranı çocuklarda %70, yeni doğan bebeklerde ise %90 civarındadır. Suyun yerini yaş ilerledikçe yağ dokusu almaya başlar. Bu sayede de yaş ilerledikçe suyu daha çok tüketmek gereklidir. Yetişkinlerin vücutlarında yer alan su oranı %60, yaşlılarda ise %50'dir.

Vücudumuzda ki suyun işlevini ele almak gerekirse eğer; vücutta taşıyıcı bir misyonu olan suyun, vücutta sindirilen besinleri ve oksijeni taşımaktadır. Hayati fonksiyonlarını vücudumuzun yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Vücudumuzun dengesi için gerekli olan elektrolitler de ayrıca suyun içinde yer alır. Hem fonksiyonel hemde fiziksel görüntüsü için vücudumuzun suya ihtiyacı çok.

Cildimizin güçlü olarak bulunan kolajen adı verilen dokusu, yaş ilerledikçe azalmaktadır. Bu sayede cilt de kırışıklıklar meydana gelir. Suyun yeterli tüketimi, bu istenmeyen durumdan kurtulmak için önemlidir. Su, cildimizin yenilenmesi, kolejan dokusunun kaybını azaltmaktadır. Bunun için gerekli olan günde en az 8 bardak su tüketimidir.

Şununda unutulmaması gerekir ki acıkmak ve susamak duyguları birbirinden çok farklıdır. Günlük gereksinimler kadar su içmek hatta susama ihtiyacı bile gelmeden su tüketimi, fazla kilolarımıza da engel olmaktadır. 

Sağlıklı bir içme suyu nasıl olmalıdır? Pek çok kişi suyun tadının olmadığını dile getirir. Asıl olan suyun içindeki mineraller, suyun PH’ı yani suyun asidite ve alkalitesi suyun kalitesini belirlemektedir. Renksiz, kokusuz ve berrak olan su sağlıklı bir sudur. Sağlıklı suyun içerisinde sülfür,demir ve mangan gibi mineraller yer almalıdır. Suyun sertliğini, içinde bulundurduğu magnezyum ve kalsiyum belirler. Bu aralıkların ise kalsiyum 75-120mg/lt, magnezyum 50-180mg/lt arasında olması gerekir. İçme suyunun sertliği bu bu aralıklarda ideal konumdadır. 

Suyun alkali olması ayrıca daha sağlıklıdır. Peki suyun alkali olmasını nasıl anlaşılır? Suların üzerilerinde bulunan etiketlerde Ph değerleri yer almaktadır. Bu değer bir suda ne kadar fazla ise o su o kadar alkalidir. Ph değerleri 8 ile 8,5 arası idealdir.

Günde en az 8 bardak su tüketmeyi unutmayın..